تبلیغات


حکایت من و صداها


حکایت من و صداها حکایت غریبی است. مثلا سالها پیش، یک روز وُیسی از کلاس توی گوشم بود و از ادوارد براون پیچیدم توی شونزده آذر. استاد داشت حوالت هایدگر را توضیح می‌داد. اییین همه سال گذشته است و من هر وقت از آن کوچه می‌پیچم، در یک ابر کارتونی، خودم را می‌بینم که نشسته‌ام توی کلاس و استاد مخلوع دارد از حوالت می‌گوید و من از وحشت انتحال و حوالتی که بر سرمان آوار شد، دارم ناخن‌هایم را می‌جوم.

مسئله به همینجا ختم نمی‌شود.

 یک روز ساعت‌ها در ترافیک چمران گرفتار بودم و پنجۀ پایم از کلاج‌های متوالی درد ناجوری گرفته بود. به آدم‌های توی اتوبوس که در خط ویژه سُر می‌خوردند با حسرت نگاه می‌کردم و چشم‌غره می‌رفتم که وقت سُر خوردن من هم می‌رسد! آقای نوار داشت «مدیر مدرسه» می‌خواند. نمی‌دانم چیزی که با کلمات جلال در آن ساعت بر من رفت مال آن بود که از درد پنجۀ پا رقیق‌القلب شده بودم یا چه، ولی قصهٔ مدیر و بچه‌ها، دیگر همیشه برای من ماند. البته این دفعه ماجرا برعکس است، یعنی بسیار می‌شود که یاد قصه می‌افتم و آنوقت احساس می‌کنم در جاده‌ای گیر افتاده‌ام، پایم مجروح است و مسافران ماشین‌های بغلی به سرعت از کنارم می‌گذرند و به من می‌خندند. آن لحظه است که از ته قلبم می‌خواهم معلم شوم. آقاااای جلاااال!

مورد عجیب دیگر خواندن متن‌ها با صدای خود نویسندگان است. مثلاً اتریشی‌ها قطعه‌های گمشده‌ای را از صدای همین جناب جلال که ذکر خیرشان رفت، از تاریخ بیرون کشیده‌اند. وقتی آدم یک بار این صدا را می‌شنود مثل مهر می‌خورد بر پیشانی کتابهایش. جناب هایدگر می‌گویند ما حرف کسی را نمی‌فهمیم مگر اینکه عالم او تا اندازه‌ای با عالم ما تداخل پیدا کند. صدای نویسنده بُعدی به عالم قصه می‌دهد که کم کم تصور قصه بدون آن ناممکن می‌شود. البته نمی‌توانم خرسندی خود را از نبودن ضبط صوت در اعماق تاریخ پنهان کنم. واقعا شنیدن محاوره‌های افلاطون با صدای جنابشان در طاقت هر کسی نمی‌گنجد. «یا تو عقیده دیگری داری؟»

بله، اینطوری شد که کم کم به نیروی صداها پی بردم. حالا سر نوشتن پایان‌نامه وقتی مغزم دیگر کار نمی‌کند، شروع می‌کنم متن‌هایم را بلند بلند خواندن و شنیدن صدای خودم باعث می‌شود بی‌تعینی افکار و ایده‌های هجوم‌آورده به خودشان بیایند و یک جای درست و حسابی برای خودشان پیدا کنند. شاید باید هر کدام از ایده‌های متن را ببرم در یک جغرافیای تازه‌ای بلند بلند بخوانم تا بفهمم خوب از آب درآمده یا نه.

مثلاً‌ یکی را در آشپزخانه بخوانم، یکی را در مترو خواجه عبدالله، یکی را در بزرگراه هاشمی رفسنجانی، یکی را در کتابخانه مرکزی و... البته برای کتابخانه‌ها متأسفم که رویۀ سکوت را انتخاب کرده‌اند و از تأثیر جادویی صدای کلمات بر اشیا و مکان‌ها غافلند.

حکایت من هم این است که تا یک لحظه از خودم غافل می‌شوم، ابرهای کارتونی زیادی دور سرم حلقه می‌زنند و وقت نتیجه‌گیری اخلاقی قصه توی گوشم می‌خوانند که احتمالاً برای من مناسب تر بود که می‌رفتم دنبال کار ساختن انیمیشن تا اینکه فلسفه بخوانم و این قدر دلم بخواهد معلم شوم.
منبع این نوشته : منبع